גובה עדשה

גובה עדשה הוא מונח המשמש בעיקר בעדשות רב-מוקדיות (מולטיפוקל) בהן קיימים כמה איזורי ראיה.

עדשת מולטיפוקל מכילה בתוכה 3 טווחים של ראיה. בחלק העליון של העדשה מצוי החלק המיועד לטווח הרחוק, בחלק התחתון מצוי הטווח המיועד לקריאה, ואילו במרכז העדשה מצוי כל השטח המיועד לטווחי הביניים.

המונח – גובה עדשה – מציין את הגובה של העדשה – החל ממרכז האישון, במרכז איזור הטווח הרחוק – ועד לתחתית העדשה, בסוף איזור הקריאה.

על מתכנני עדשת המולטיפוקל לוודא כי כל שלושת האיזורים האמורים (טווח רחוק, ביניים, קרוב) אכן מצליחים להיכנס בגובה העדשה המתוכננת.

מכאן ברור כי אם הנבדק מעדיף מסגרת צרה יחסית (כלומר, נדרשת עדשה לא גבוהה) לא כל עדשת מולטיפוקל תתאים למסגרת, ועלינו לחפש עדשה בעלת "גובה עדשה" קצר, אחרת בתהליך המסגור ייחתך איזור הקריאה.

לאור האמור, ועקב הדרישה הגדלה והולכת מצד הצרכנים למסגרות בגדלים וגבהים שונים, החלו יצרני העדשות להרחיב מאוד את עיצובי עדשות המולטיפוקל שלהם והן מציעות כיום עדשות בגבהים של החל מ-10 מ"מ וכלה ה-18 מ"מ. המשמעות היא שהיום, יותר מתמיד, ניתן לקבל עדשות מולטיפוקל כמעט בכל גודל מסגרת.

מנגד, בעדשות מולטיפוקל בעלות גובה קצר נדרש מהמרכיב לעשות שימוש בתנועות עיניים עדינות כשהוא "עובר" בין הטווחים על פני העדשה. לחלק מהנבדקים מדובר בתהליך טבעי ונוח מאחר וכך הם רגילים בתנועות העין הטבעיות שלהם, ואילו ישנם הרגילים בתנועות עיניים דרמטיות יותר העשויים להתקשות להסתגל לעדשות בעלות גובה קצר.

גבהי העדשות המוכרים נכון להיום אצל היצרנים השונים הם: 10,11,13,15,17,18,19 כאשר כמובן לא כל עדשה מציעה את כל אפשרויות הגבהים.

 

חומר נוסף:

wikipedia – Lens

optical-magazine – גובה עדשה ומדוע הוא חשוב

optistore.net – גובה עדשה